jak uprawiać aloes - liście aloesu
Zdrowie,  Pielęgnacja naturalna

Aloes – popularna roślina doniczkowa o właściwościach zdrowotnych

Aloes jest jednym z najczęściej uprawianych jako roślina doniczkowa sukulentów. Na swoich parapetach miały go już nasze babcie. Domowa uprawa aloesu cieszy się dużą popularnością nie tylko dlatego, że jest on piękną dekoracyjną rośliną o niewielkich wymaganiach, ale także ma właściwości pozytywnie wpływające na nasze zdrowie. Żel z liści aloesu możemy wykorzystać na przykład do niewielkich oparzeń, ran, blizn, podrażnień skóry czy ukąszeń owadów. Jest również stosowany w balsamach do masażu np. Tei fu.

Z domową uprawą aloesu poradzi sobie nawet początkujący miłośnik roślin. Wymaga jedynie bardzo podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych i słonecznego stanowiska. Jest to gatunek odporny na czasowe przesuszenie, dlatego nic się nie stanie, nawet jeśli czasami zapomnimy o podlewaniu. Aloes rośnie dosyć wolno, nie wymaga więc częstego przesadzania. Jeśli dobrze się u nas czuje, może nawet zakwitnąć. Dowiedz się, jakie wymagania ma aloes jako roślina doniczkowa.

Aloes – charakterystyka gatunku

Do rodzaju aloes zaliczamy około 550 różnych gatunków sukulentów jednoliściennych. Znajdziemy wśród nich zarówno drzewa, jak i krzewy oraz byliny. Ten, który znamy z uprawy doniczkowej, to gatunek Aloe vera, czyli aloes zwyczajny zwany barbadoskim. Wszystkie gatunki, oprócz Aloe vera, są pod ochroną.

Jest to bylina wywodząca się z Afryki oraz Azji Mniejszej. Jej maksymalna wysokość wynosi około 80 cm. Jego liście są mięsiste, szarozielone, z woskowym nalotem i kolcami na brzegach. Kwiaty tego gatunku są żółte, pomarańczowe lub czerwonawe zebrane w wydłużone grona.

Aloes to nie tylko roślina typowo dekoracyjna, ale również działająca pozytywnie na zdrowie. Znajduje ona zastosowanie w produkcji farmaceutycznej, kosmetycznej oraz spożywczej.

W wielu starożytnych kulturach aloes uważany był za roślinę o magicznych właściwościach. W czasach starożytnych używano wyciągów z tej rośliny do balsamowania zwłok oraz palono proszek aloesowy podczas uroczystości pogrzebowych. Aloes zwyczajny wykorzystuje się po dziś dzień w tradycyjnych obrządkach ludowych, na przykład w Indiach.

jak dbać o aloes - aloes w doniczce
Aloes często można znaleźć w sklepowych alejkach z roślinami doniczkowymi.

Aloes – warunki uprawy

Aloes zwyczajny to bardzo wdzięczna łatwa w uprawie roślina doniczkowa, która nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Idealne dla aloesu warunki to:

1. Stanowisko

Gatunek ten lubi stanowiska słoneczne, ale nie wystawianie na bardzo silne bezpośrednie działanie słońca. Jeśli więc chcemy postawić go na południowym parapecie, to podczas dużych upałów, powinniśmy pamiętać o opuszczeniu rolet lub żaluzji w godzinach południowych, kiedy słońce operuje najmocniej. Nie stawiajmy aloesów w pomieszczeniach bez okien, takich jak na przykład łazienka, ponieważ spowoduje to wyblaknięcie liści i etiolację rośliny.

2. Podłoże

Sprawdzi się zwykła ziemia ogrodnicza dostępna w każdej kwiaciarni. Możemy ją zmieszać z niewielką ilością piasku lub perlitem. Pamiętajmy także o drenażu na dnie doniczki w postaci keramzytu lub pumeksu ogrodniczego. Aloesy nie lubią jedynie podłoża bardzo ciężkiego, gliniastego.

3. Podlewanie i nawożenie

Aloes nie wymaga dużej wilgotności powietrza, dlatego bardzo dobrze czuje się w naszych warunkach klimatycznych. W sezonie letnim roślinę podlewamy umiarkowanie jeden raz w tygodniu, a jesienią i zimą wystarczy raz na 2-3 tygodnie.

Dla aloesu zdecydowanie groźniejsze jest zalanie niż przesuszenie. Uważajmy więc, aby nie przelać rośliny, ponieważ może to spowodować jej gnicie. Zawsze po podlaniu poczekajmy 10 minut, a następnie wylejmy nadmiar wody z podstawka pod doniczką, aby nie stała ona w wodzie. Z kolei objawem nadmiernego przesuszenia rośliny jest usychanie i brązowienie liści.

Do podlewania używajmy wody przegotowanej lub choćby odstanej przez 24 godziny.

W okresie od wiosny do wczesnej jesieni możemy zasilać aloesy raz w miesiącu nawozem do sukulentów.

Aloes – właściwości zdrowotne

Żel aloesowy zawiera takie związki aktywne jak:

 • śluzy, a wśród nich stymulator biogenny anolektyna B,
 • antrazwiązki,
 • witaminy,
 • sole mineralne, między innymi cynku, miedzi oraz magnezu.

Jest to roślina szeroko wykorzystywana w medycynie i kosmetyce. Warto znać jej właściwości.

Aloes to roślina bogata w wartości odżywcze – ma zastosowanie w kuchni i w pielęgnacji.

1. Aloes – działanie dla zdrowia

Roślina ta zawiera związki o właściwościach bakteriobójczych, przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Specyfiki z niej przyrządzane mogą być stosowane zewnętrznie na skórę i błony śluzowe oraz wewnętrznie. Żel aloesowy oraz wyciągi z aloesu są stosowane w takich problemach jak:

 • oparzenia,
 • owrzodzenia,
 • egzemy,
 • wyprysk alergiczny,
 • oparzenia słoneczne,
 • pęknięcia i zadrapania skóry,
 • odleżyny,
 • łupież i stany zapalne skóry głowy,
 • nieżyt żołądka i jelit,
 • choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy,
 • zaparcia,
 • bóle reumatyczne,
 • zaburzenia pracy wątroby,
 • dychawica oskrzelowa,
 • choroby skóry.

Pamiętajmy, że aloesu wewnętrznie nie powinny stosować kobiety w ciąży, ponieważ zawarte w nim antrazwiązki powodują przekrwienie narządów wewnętrznych, w tym również macicy, co może prowadzić do poronienia.

Niewskazane jest również spożywanie preparatów zawierających aloes przez matki karmiące oraz podawanie ich małym dzieciom. Zarówno skóra, jak i błony śluzowe układu pokarmowego niemowląt i małych dzieci są na tyle wrażliwe, że zastosowanie czystego żelu aloesowego może spowodować podrażnienia skóry, wymioty oraz biegunki.

2. Aloes w kosmetyce

Żel aloesowy ma silne właściwości kojące, może przyspieszać gojenie się ran i podrażnień, a także silnie nawilża i odmładza skórę, wpływając pozytywnie na procesy biochemiczne w niej zachodzące. Żel aloesowy znajduje zastosowanie w kosmetykach:

 • przeciwtrądzikowych,
 • szamponach przeciwłupieżowych,
 • kremach przeciwzmarszczkowych,
 • preparatach do skóry suchej i bardzo suchej,
 • balsamach do masażu tj. Tei-Fu,
 • balsamach do skóry odwodnionej,
 • kremach i balsamach po opalaniu,
 • odżywkach i maskach nawilżających i regenerujących do włosów.

W celach kosmetycznych możemy stosować również czysty żel aloesowy. Jeśli nałożymy go na twarz wieczorem, to rano obudzimy się z odświeżoną, pełną blasku i nawilżenia promienną cerą. Można go też stosować na włosy. Jest szczególnie przydatny w pielęgnacji kosmyków zniszczonych, przesuszonych i mocno puszących się. Wystarczy nałożyć odrobinę żelu na wilgotne włosy.

Aloes możemy uprawiać przez cały rok w mieszkaniu lub w okresie wiosenno-letnim wystawić roślinę na balkon lub taras. Jeśli chcemy wykorzystać żel z liści na skórę, wówczas nie podlewajmy rośliny przez 3 tygodnie i dopiero wtedy skorzystajmy z jej liści. Liść po obcięciu należy umyć pod bieżącą letnią wodą, a następnie przekroić na pół i wyjąć łyżeczką zawarty w nim przeźroczysty żel.

Chcesz wprowadzić aloes i naturalną pielęgnację do swojej codziennej rutyny? Sprawdź, jakie mity wokół niej krążą! http://www.natura-medica.pl/naturalna-pielegnacja-9-mitow/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *