Suplementy metali - czy warto je przyjmować?
Zdrowie

Chrom, miedź i srebro – czy warto suplementować te metale?

Witaminy C, E, K, magnez czy wapń – doskonale znamy te substancje i często decydujemy się na ich suplementację. Nieco mniejszą popularnością cieszą się zaś takie metale jak srebro, miedź oraz chrom. Czy są istotne dla naszego zdrowia? Co dają suplementy metali i czy w ogóle powinno się je przyjmować? Czytaj dalej!

Suplementy metali – chrom nie tylko na odchudzanie

Ten metal jest znany światu już od schyłku XVIII wieku, chociaż dopiero lata 60. XX wieku przyniosły odkrycie go w ludzkim organizmie. Jego ilości są bardzo niewielkie, ale chrom dla zdrowia uczestniczy w wielu procesach zachodzących codziennie w naszym ciele. W nadmiarze jest toksyczny, koniecznie więc pamiętaj, by przed podjęciem suplementacji wykonać potrzebne badania! 

Temat suplementacji w celach prozdrowotnych dotyczy chromu III. Aktualnie wciąż trwają badania nad jego rolą w organizmie – nowe eksperymenty niekiedy przynoszą naukowcom sprzeczne informacje. Co do pewnych kwestii nie ma jednak wątpliwości. Chrom III uczestniczy w procesach metabolicznych, redukuje poziom złego cholesterolu, dba także o prawidłową pracę układu immunologicznego i hormonalnego.

Chrom dla zdrowia jest przydatny w walce z zaburzeniami neurologicznymi. Trudności z koncentracją, problemy poznawcze czy zmęczenie i otępienie jest często spowodowane nieprawidłowościom w procesie metabolizowania glukozy. Jej poprawa dzięki uzupełnieniu poziomu chromu pozytywnie odbije się na naszej wydajności intelektualnej. Trwają badania także nad wykorzystaniem chromu w ciężkich zaburzeniach neurodegeneracyjnych w rodzaju syndromu Alzheimera czy Parkinsona. 

Suplementy metali, m.in. chromu, znajdujące się na https://zawszenaturalnie.pl, najłatwiej będzie dostrzec w składzie preparatów dedykowanych osobom odchudzającym się. Nie ma jednoznacznego potwierdzenia co do jego roli w redukcji tkanki tłuszczowej, wiemy jednak, że obniża poziom kortyzolu – hormonu stresu, a ten faktycznie motywuje organizm do odkładania tłuszczu, Ponadto, przyjmując chrom dla zdrowia ograniczamy apetyt na słodycze, czyli zmorę każdego pragnącego zrzucić zbędne kilogramy!

Miedź – za co odpowiada? 

Miedź jest pierwiastkiem, podobnie jak chrom, uczestniczącym w szeregu procesów zachodzącym w prawidłowo działającym organizmie – jej odpowiednia podaż jest konieczna dla pełni zdrowia.

Miedź uczestniczy w syntezowaniu kolagenu – głównego białka budującego ludzki organizm. Kolagen to około 30% protein w ciele, a skóra składa się z niego aż w 70%! Po 25 roku życia zauważamy pierwsze zmarszczki świadczące o obniżeniu jego produkcji, a z wiekiem sytuacja się pogarsza, by całkowicie wyhamować z syntezą po 60. roku życia. Ten metal pomaga w przyswajaniu żelaza, odpowiada za produkcję czerwonych krwinek i wzmacnianie naczyń krwionośnych oraz utrzymanie kości w dobrej kondycji. 

Czy warto zainwestować w suplementy metali takich jak miedź? Z założenia powinniśmy przyjmować ją wyłącznie z pokarmów – miedzi nie brakuje w gotowanych ziemniakach, owocach morza, wołowinie i owocach. Niemniej, problemy z trzustką, nerkami, celiakia czy nawet nadmiar stresu mogą powodować niedobory spowodowane gorszym przyswajaniem – jeżeli badania je wykażą, z pomocą przychodzą suplementy, oferowane przez https://zawszenaturalnie.pl/brand/97-this-is-bio.

Srebro koloidalne – jak działają te suplementy metali?

Srebro koloidalne czy srebro vitacolloids to nazwa tego samego związku chemicznego. Cechują go właściwości antywirusowe, bakteriobójcze i grzybobójcze, stosuje się go więc w celu poprawy odporności na drobnoustroje. 

Srebro koloidalne poprawia zdolności regeneracyjne organizmu – stymuluje regenerację tkanek i wytwarzanie nowych. Z tego właśnie powodu srebro vitacolloids znajduje szerokie zastosowanie szczególnie w dermatologii. Używa się go między innymi w terapii łuszczycy, aby łatwiej zregenerować skórę dotkniętą zmianami. Docenia się je również w starciu z atopowym zapaleniem skóry. Jako że zarówno łuszczyca jak i AZS są chorobami nieuleczalnymi na ten moment, w terapii przyda się każda pomoc. Srebro koloidalne pomaga również w kwestii gojenia się ran, ukąszeń i oparzeń.

Czy warto przyjmować suplementy metali takich jak chrom, miedź i żelazo? Nie należą one do ,,podstawowego kanonu suplementów”, niemniej, w niektórych przypadkach preparaty z chromem, srebrem koloidalnym i miedzią mogą się okazać bardzo opłacalne. Suplementację należy dopasowywać indywidualnie i podeprzeć się badaniami oraz konsultacją lekarską. Podejmowanie na własną rękę działań mających odbicie na zdrowiu nie zawsze dobrze się kończy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *