czym zastąpić słodycze w diecie
Odżywianie

Czym zastąpić słodycze w diecie? Zdrowe pomysły

Nieposkromiona miłość do słodkich przekąsek, wypieków i napojów to chyba najczęstsza przyczyna niepowodzenia w kwestii zrzucania zbędnych kilogramów czy po prostu zmianie stylu życia na zdrowszy. Niestety, to co pyszne nie zawsze rozpieszcza nasze ciało! Istnieją jednak zdrowe zamienniki słodyczy, które może nie zapewnią nam takich doznań jak ulubione batoniki, ale pozwolą na dłuższy czas odsunąć myśli o napakowanych cukrem przekąskach. Czym zastąpić słodycze w diecie? Przeczytaj!

Słodycze prosto z natury – owoce jako zdrowe zamienniki słodyczy

Tym co w pierwszej kolejności kojarzy się ze słodkimi urozmaiceniami zdrowej diety są oczywiście owoce. Kto z nas nie lubi zjeść wielkiej miski truskawek czy malin podczas sezonu? A jeśli dodatkowo polejemy je sosem czekoladowym i udekorujemy bitą śmietaną… Stop! Czym zastąpić słodycze w diecie?

Trzeba pamiętać, że owoce to w dużej części cukier – niestety, nie brakuje w nich fruktozy, będącej niczym innym jak węglowodanem prostym takim samym jak glukoza. Niemniej, obecność fruktozy jest równoważona przez szereg dobroczynnych substancji – owoce to przecież bomby witaminowe i błonnikowe, a więc świetne przekąski zamiast słodyczy pełnych wyłącznie cukru! O tym jak istotne w codziennej diecie są witaminy i minerały nie trzeba nikogo przekonywać. Błonnik natomiast jest konieczny do sprawnego funkcjonowania układu pokarmowego. Dzięki temu, że pęcznieje w żołądku pozwoli nam pozbyć się uczucia głodu na o wiele dłużej niż niezawierający go batonik czekoladowy.

Owoceto zdrowe zamienniki słodyczy, ale nie są oczywiście pozbawione kalorii – wartość energetyczna niektórych z nich może być dużą pułapką na odchudzających się. Do najmniej kalorycznych należą wspomniane już truskawki, borówki i jagody, warto także jeść jabłka czy śliwki. Bardzo obfite w cukier i kalorie są za to banany czy daktyle. Jeżeli liczymy kalorie szczególnie trzeba uważać na owoce suszone. W małej objętości koncentrują ogromne ilości energii, chociaż tak jak świeże owoce są bogate w witaminy i błonnik.

Proteinowe jogurty jako przekąski zamiast słodyczy

Jak pozbyć się ochoty na słodycze i problemu z nadmiernym apetytem i zachciankami? Zadbać o wysoką podaż białka. Interesującą opcją są jogurty białkowe, o które coraz łatwiej nie tylko w supermarketach ale i osiedlowych sklepach. Nabiał taki jak skyr czy jogurt grecki bez tłuszczu stałe gości w fit-przepisach i nic dziwnego! Czym zastąpić słodycze w diecie, by było jak najzdrowiej? Proteinowe jogurty, w przeciwieństwie do ,,zwykłych” jogurtów smakowych nie mają nadmiernej ilości tłuszczu, a zamiast cukru często słodzi się je jego naturalnymi zamiennikami. 

Czym zastąpić słodycze w diecie? Domowe fit-desery

Dzięki temu jak popularne stało się zdrowe odżywianie, w social mediach i blogach nie brakuje inspiracji na zdrowe desery i dania obiadowe. Okazuje się, że można jeść zdrowo i wcale nie unikać ulubionych smaków – wystarczy wybierać zdrowe zamienniki słodyczy do kupienia przy kasie w supermarkecie! Ciasta przygotowane z warzyw i owoców, słodzone miodem czy stewią? Niezwykle pyszne babeczki, gdzie mąkę zastąpiono zdrowymi płatkami owsianymi? Naturalne kakao zamiast zwykłej czekolady? Zamienników dla niezdrowych elementów przepisów nie brakuje – zachęcamy do samodzielnego poszukiwania inspiracji i eksperymentowania! Wiele fit-deserów składa się tylko z kilku elementów, a do ich przygotowania nie trzeba mieć w zasadzie żadnych umiejętności kulinarnych!

Rezygnacja z niezdrowych, słodkich przekąsek na rzecz poprawienia swojej kondycji to duże wyzwanie. Niemniej, dla chcącego nic trudnego! Owoce z powodzeniem zaspokoją apetyt na batonika – to bardzo zdrowe przekąski zamiast słodyczy a proteinowe jogurty są świetnym i sycącym pomysłem na deser czy śniadanie. Zgłębienie tematu fit-słodyczy domowej roboty gwarantuje nowe, pyszne doznania – zdecydowanie warto!

Zdrowa dieta nie musi, a nawet nie powinna być monotonna. Jak jeszcze ją ubogacić, niekoniecznie na słodko? Sprawdź artykuł: http://www.natura-medica.pl/jak-urozmaicic-diete-sposoby-by-codziennosc-nabrala-nowego-smaku/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *