oczyszczanie powietrza w domu metody
Zdrowie

Domowe sposoby oczyszczania powietrza. Jaki sprzęt mamy do wyboru?

Oczyszczanie powietrza w domu może bardzo istotnie wpływać na nasze codzienne samopoczucie! W dzisiejszym świecie coraz większą uwagę zwracamy na ekologię. Nic dziwnego – zmiany spowodowane zmianami klimatu i zanieczyszczeniem coraz większa liczba ludzi może poczuć na własnej skórze – dlatego coraz częściej stawiamy na urządzenia do dezynfekcji. Problemy te już nie tylko najbiedniejszych krajów, ale i lepiej rozwiniętych państw. Jednym z problemów, przed którym najtrudniej uciec, jest z pewnością zanieczyszczenie powietrza. Smog staje się problemem już nie tylko w miastach, czasami dochodzą do tego także różne inne pyły, a także nieprzyjemne zapachy unoszące się znad zakładów przemysłowych. Coraz więcej osób próbuje więc bronić się przed takimi problemami przynajmniej w swoich mieszkaniach, stawiając na przykład na urządzenia do oczyszczania powietrza. We wnętrzach zresztą również powietrze nie jest zupełnie czyste – mamy w nich bowiem do czynienia również między innymi z tak zwanym smogiem elektromagnetycznym. Przyjrzeliśmy się urządzeniom, które pomagają walczyć z takimi problemami.

Oczyszczanie powietrza w domu – specjalistyczny sprzęt

Zanieczyszczenia w mieszkaniu mogą na nas czyhać pod różnymi postaciami. Na szczęście oczyszczanie powietrza w domu pozwala je mocno ograniczyć. Wspomnieliśmy o klasycznym smogu, który tworzy się z unoszących się w powietrzu, szkodliwych dla zdrowia pyłów. Smog elektromagnetyczny może z kolei powstawać na skutek promieniowania wydzielanego przez urządzenia elektroniczne znajdujące się w pomieszczeniu, a tych jest w nich przecież coraz więcej. To jednak nie wszystko. Zagrożenie stanowić mogą także opary z klejów czy lakierów, a także grzyby, pleśnie i bakterie – dotyczy to zwłaszcza pomieszczeń, w których znajduje się sporo wilgoci. Nowoczesne metody oczyszczania powietrza w domu pozwalają poradzić sobie także z tymi zagrożeniami.

Jak oczyścić powietrze w domu? Filtry wentylacyjne

Oczyszczanie powietrza w mieszkaniu nie jest trudne! Pierwszym sposobem radzenia sobie z częścią tych zanieczyszczeń jest stosowanie specjalnych urządzeń wentylacyjnych i filtrów. Mają one chronić przed zanieczyszczeniami z zewnątrz – oprócz smogu na przykład przed unoszącymi się w powietrzu drobnoustrojami. Tego typu “zapory” zwykle są częścią bardziej rozbudowanych systemów wentylacyjnych, na przykład działających na zasadzie rekuperacji, a także systemów klimatyzacyjnych.

Najczęściej stosowanym sposobem na zatrzymywanie zanieczyszczeń są filtry o różnej wielkości otworów, które zatrzymują pyły oraz inne cząsteczki stałe. Często jest to kilka filtrów o zmniejszającej się średnicy “oczek”. Filtry dzieli się na elementy przeznaczone do filtrowania wstępnego, zgrubnego oraz dokładnego. Szczególnie polecane są filtry HEPA, charakteryzujące się bardzo dużą szczelnością. W dodatku można je czyścić, co oznacza, że będą dłużej nam służyć.

Oczyszczanie powietrza w domu może być szerzej zakrojone Niektóre systemy wentylacyjne zatrzymują również zanieczyszczenia chemiczne. W tym przypadku nieźle spisują się montowane w domowej wentylacji filtry z węgla aktywnego. Bardziej zaawansowaną, a zatem i droższą technologią są specjalne jonizujące urządzenia do dezynfekcji, które rozbijają groźne promieniowanie do cząsteczek obojętnych.

Oczyszczacze powietrza

Jak już wcześniej zauważyliśmy, część zanieczyszczeń powietrza ma swoje źródło już we wnętrzu pomieszczenia – oczyszczanie powietrza w domu najlepiej zacząć od podstaw! W związku z tym ważną linią obrony przed działaniem szkodliwych substancji są oczyszczacze powietrza montowane w pomieszczeniach. Są to urządzenia flitrujące powietrze w pomieszczeniu za pomocą specjalnych wentylatorów – można je ustawiać na meblach lub też bezpośrednio na podłodze. System oczyszczania powietrza w domu sprawdzi się szczególnie gdy w domu mieszkają dzieci oraz alergicy.

Oczyszczacze powietrza przeznaczone do pomieszczeń zasysają kolejne “warstwy” powietrza we wnętrzu, przepuszczając je przez kolejne filtry. Zwykle, podobnie jak urządzenia wentylacyjne, posiadają filtr wstępny. Poza tym w większości z nich znajduje się także filtr elektrostatyczny oraz węglowy. Ich moc należy dobrać do wielkości pomieszczenia, zwracając uwagę na to, by wymieniać filtry – najczęściej trzeba to robić co kilka miesięcy. Co ważne, dobre oczyszczacze posiadają także wskaźnik jakości powietrza w mieszkaniu.

Jakie jeszcze metody oczyszczania powietrza w domu wziąć pod uwagę? W likwidacji smogu elektromagnetycznego pomóc mogą natomiast przenośne mierniki elektromagnetyczne. Pozwalają one bowiem na ocenienie, ile promieniowania emitują poszczególne urządzenia w naszym domu. Można bowiem starać się zneutralizować to promieniowanie choćby za pomocą roślin, ale najlepszym rozwiązaniem jest rezygnacja z niektórych urządzeń. Nie trzeba zupełnie porzucać korzystania z kuchenki mikrofalowej czy laptopa, a raczej wymienić na lepszy model, który nie będzie mieć tak niekorzystnego wpływu na nasze zdrowie.

Chcesz dowiedzieć się więcej o sprzęcie do oczyszczania powietrza? Kliknij: http://www.natura-medica.pl/dekontaminator-powietrza-poznaj-wszystkie-jego-zalety/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *