gainery co to jest
Odżywianie

Gainery – co to jest i dla kogo są przeznaczone?

Odżywki dla miłośników podnoszenia ciężarów i budowania masy mięśniowej to niezwykle szeroki temat. Najczęściej mówi się o odżywkach białkowych – koncentratach serwatkowych, izolatach czy białkach roślinnych – czy kompleksach aminokwasów, na czele z BCAA. Gainery – co to jest? Na co wpływają te czym się różnią od typowych suplementów proteinowych i kto powinien po nie sięgnąć? Czytaj dalej!

Gainery – co to jest? Gainer a koncentrat i izolat

Gainer to odżywka dla sportowców składająca się z węglowodanów i protein. W przeciwieństwie do WPC i WPI, tak zwane ,,mass buildery” w 70-80% cukry, około 15% zostaje dla białka i 5% dla tłuszczu. Różnica między gainerami a serwatkowymi białkami jest więc fundamentalna – następuje tutaj wręcz ,,odwrócenie” składów. Przypomnijmy – koncentrat białka serwatki zawiera 60-80% czystych protein, a izolat oscyluje w okolicach 90% – jest w nim jeszcze mniej węglowodanów i lipidów. Izolaty i koncentraty stale wykorzystuje się także w produkcji fit-przekąsek – na przykład batonów, o których możesz poczytać na Sport Odżywki: https://sportodzywki.pl/batony-proteinowe-przepis-na-idealna-sportowa-sylwetke.

Zanim kupisz pierwszy gainer – co to w ogóle daje? Kaloryczność tych odżywek pozwala względnie łatwo przytyć, są więc na wyposażeniu wielu trenujących w okresie budowania masy mięśniowej. Gainery – co to daje? Każdy kto intensywnie trenuje potrzebuje gigantycznej ilości energii, a tą najłatwiej pozyskać oczywiście z węglowodanów. W ,,mass builderach” idą one w parze z pełnowartościowym białkiem – oprócz mocy dostajemy więc doskonały budulec!

Gainery – co to daje?

Gainery sa przeznaczone dla osób, które mają problem z dostarczeniem wystarczającej ilości kalorii ze standardowej diety. W okresie budowy suchej masy mięśniowej musimy wprowadzić nadwyżkę kaloryczną. Intensywnie trenujący, aby ich mięśnie rosły potrzebują przyjmowania bardzo dużych ilości jedzenia – często jest to więcej niż może w ciągu dnia pomieścić żołądek. Gainer – co to? Świetne płynne źródło kalorii – cieczami bardzo trudno się ,,zapchać”! Stosunkowo niski udział białka w składzie odżywki pozwala zapobiec przebiałczeniu – sytuacji, gdy spożywamy o wiele za dużo białka. Nadmiar protein obciąża mięśnie, a w wyniku nierozważnej diety może dotknąć nawet intensywnie trenujących, mających duże zapotrzebowanie.

Gainery – co to daje ektomorfikom? Ektomorficy naturalnie mają problem z nabraniem kilogramów. Ich ciała zużywają więcej kalorii niż mezo i endomorficy, a jeżeli chcą zbudować imponującą muskulaturę sprawa jeszcze się komplikuje. Gainery świetnie pomagają im w ,,nabiciu” ogromnej ilości kalorii i nabraniu upragnionej masy. Porcja tej odżywki powinna być dobierana indywidualnie – na 100g sięgają nawet 400 kalorii, a dobrze skomponowany, imponujący koktajl z ich wykorzystaniem dostarczy nawet czterocyfrowej liczby kalorii!

Gainery – po co je stosować i czy warto?

Jako że gainery są substancjami w stu procentach bezpiecznymi, zawierającymi pełnowartościowe proteiny zwykle bazujące na serwatce, są to suplementy, którym warto się przyjrzeć planując dietę na masę. Oczywiście, umiejętnie skomponowany jadłospis i plan treningowy to podstawa sukcesu na siłowni, ale jeżeli mamy problem z nabraniem muskulatury bez wątpienia taka odżywka będzie przydatna. ,,Przejedzenie” wymaganej nadwyżki energetycznej niejednego już przyprawiło o ból brzucha! Gainery – co to? Wybawienie dla niejadków na masie!

Gainery znajdziemy w rozmaitych smakach. Z ich wykorzystaniem da się stworzyć świetne koktajle, poza zapotrzebowaniem na energię redukujące chęć na słodycze. Zamiast jeść niewiele warty baton złożony z cukrów prostych lepiej wybrać właśnie szejka z gainerem – kalorie kaloriami, a białko zawsze się przyda!

Taka odżywką możemy w razie potrzeby zastąpić pełnowartościowy posiłek. Potężny szejk to dobra ,,przekąska” podczas przerwy w pracy, przed treningiem czy zaraz po. Żyjemy w biegu, nie zawsze więc mamy okazję do zjedzenia słynnego kurczaka z ryżem – na szczęście przydatne makroskładniki można spokojnie i ze smakiem wypić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *