garderoba kapsułowa
Zdrowie

Garderoba kapsułowa – czyli czemu minimalizm zmniejsza stres


Posiadanie rzeczy było i jest ważne, ale powoli przechodzi to w niezdrową relację z rzeczami materialnymi, które stają się częścią naszej osobowości. Czy mając szafę pełną ubrań, każdy poranek Cię stresuje, bo dalej nie masz w co się ubrać? A może widzisz, że stale nosisz ten sam zestaw ubrań? Przekonaj się czemu warto wprowadzić w życie kilka zmian!

Konsumpcjonizm – czemu kupujemy za dużo?


Jest to trudne pytanie, ponieważ najlepszą na nie odpowiedzią jest “zależy”, a kto lubi takie złożone kwestie? Pierwsza teoria mówi, że jest to zapisane w naszych genach. Już w prymitywnych cywilizacjach osoby, które więcej posiadały mogły cieszyć poczuciem bezpieczeństwa a w społecznej hierarchii były uważane za lepsze. I można dalej tak myśleć, ponieważ w aktualnych czasach, co prawda w inny sposób niż kiedyś, ale równie kruche są niematerialne części życia. Teraz martwimy się o ciągle zmieniającą się prace, o to że związki nie trwają całe życie, o to że na świecie dzieją się codziennie nowe tragedie. I w tej ciągłej zmienności mamy coś niezmiennego – dobra materialne, które niezmiennie będą przy nas.

Z drugiej strony, po odzyskaniu pełnej wolności politycznej i ekonomicznej polacy chcą w końcu posiadać. Może to być związane ze strachem o jutro lub z dużą poprawą kondycji ekonomicznej, dzięki czemu ludzi teraz stać na nadmierne wydawanie. Inni znowu twierdzą, że konsumpcjonizm to cecha typowa dla klas wyższych, tylko, że teraz nie dworzanin nie “popuszcza pasa” – jak mówi stare przysłowie, a jeździ autem najwyższej klasy.

Pomimo wielu teorii, jedno jest wiadome konsumpcjonizm napędza gospodarkę. W takim świecie teraz żyjemy, ale możemy go zmieniać, tak aby żyło się w nim lepiej!

Garderoba kapsułowa

To chyba najprostszy krok, jaki możemy podjąć, aby trochę zmienić swoje podejście. Minimalizm w szafie pozwala oczyścić umysł, ponieważ w Twojej szafie znajdziesz teraz tylko rzeczy, które lubisz i chcesz nosić. W dodatku ubrania powinny być skompletowane w gotowe zestawy, dzięki czemu zaoszczędzisz czas, który możesz wykorzystać na rozwijanie swojej pasji. Może brzmi to śmiesznie, przecież wybieranie ubrań trwa zaledwie 10 minut, ale jeśli pomnożysz to razy ilość dni w roku odzyskasz ponad 60 godzin spędzonych na nieproduktywnym zamartwianiu się!

Minimalizm w szafie – jak zacząć?


Garderoba kapsułowa może wydawać się dużym wyzwaniem i poświęceniem, ale wcale tak nie musi być! Na początku przemyśl, które ubrania nosisz często, zwrócić uwagę na ich kolory, kroje i materiały. Jeśli zauważysz zależność można świętować, ponieważ masz już podstawę. Ubrania, których nigdy nie nosiłaś lub masz wrażenie, że deformują Ci sylwetkę to rzeczy, których należy się pozbyć. Uwaga! Pozbyć nie oznacza wyrzucić, najpierw należy zrobić selekcje i podzielić ubrania, na takie które można sprzedać lub oddać, przerobić na inne rzeczy i na samym końcu wyrzucić do specjalnych kontenerów na ubrania.

Garderoba kapsułowa a kupowanie


Minimalizm w szafie nie oznacza, że nigdy nie będziecie już kupować ubrań. Chodzi tutaj o podejmowanie przemyślanych decyzji. Dobrze jest inwestować w rzeczy:

  • z wysokiej jakości materiałów,
  • starannie uszytych ,
  • pasujących do reszty garderoby,
  • dobrze pasujących do sylwetki.


Na początku, trudno będzie przestawić się z tańszych rzeczy, ale jak już się uda przyniesie prawdziwe szczęście! Przypomnij sobie o tej jednej idealnej rzeczy, którą kupiłaś i cieszyłaś się nią przez lata. Planem jest, aby cała Twoja szafa była, jak ta rzecz. Jeśli pomyślisz w ten sposób minimalizm staje się bardziej przystępny, prawda?

Zaznaczę tutaj, że ubrania markowe wcale nie muszą być lepsze! Czytając opinie, zwracając uwagę na szwy i materiały można znaleźć rzeczy mniej znanych marek, które
mogą pochwalić się bardzo dobrą jakością!

Garderoba kapsułowa – czy zwiększa kreatywność


Jeśli dalej nie przekonują Cię moje argumenty, to może ludzie sukcesu Cię przekonają. Im mniej decyzji trzeba podjąć, tym łatwiej jest nam poprawnie wybrać. Konsekwentność w szafie widać u Micheala Corsa, Steve Jobsa i wielu innych kreatywnych osób.

minimalizm w szafie, jednokolorowe koszulki

Minimalizm – pora zacząć!

Możesz do tego podejść bardziej, jak to ewolucji niż rewolucji. Jeśli od razu pozbędziesz się wszystkich niepotrzebnych rzecz i zmienisz nastawienie, ale po drodze popełnisz błędy – nic się nie dzieje! Jesteśmy ludźmi i ważne, że podejmujemy zmianę. Natomiast, jeśli boisz się takiej radykalnej zmiany spróbuj mniejszymi krokami – ogranicz zakupy, a ubrania których nie nosisz regularnie oddawaj. Czy od dzisiaj w Twojej minimalizm w szafie będzie Twoim sposobem na odstresowanie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *