dieta
Odżywianie

Jaką dietę wybrać? Zapoznaj się z 2 restrykcyjnymi dietami


Czy czujecie się czasem ociężali? Nie macie siły ani ochoty iść pobiegać? Jeśli chcecie lepiej spać, poprawić swoją kondycję i zrzucić zbędne kilogramy może dieta będzie odpowiednim rozwiązaniem? I nie mamy tutaj na myśli głodówki i jedzenia samej “trawy”,
a zmianę podejścia do tego, czym się żywimy.

Dieta czy styl życia?

Na samym wstępie warto powiedzieć, że jedzenie jest naszym paliwem, jeśli wybieramy niezdrowe i przetworzone dania, których lista składników rozciąga się na kilkanaście linijek – źle wybieramy. W przemyśle korzysta się z konserwantów, wzmacniaczy smaku, olbrzymiej ilości cukru i soli, czyli wszystkiego czego należy unikać. Najłatwiej jest gotować samemu od podstaw, jeśli nie mamy dużo czasu pomocny jest meal prep.

Co kryje się pod tą angielską nazwą? Jest to sposób przyrządzania dużej ilości bazowych składników, które przed podaniem podgrzewamy i doprawiamy, tak, aby móc stworzyć większy wybór dań gotując raz lub dwa razy w tygodniu. Czyli dieta wcale nie musi być nudna ani czasochłonna!

Czemu chcemy żeby dieta była rozumiana, jako styl życia? Utarty w naszej świadomości wizerunek diety sprawia, że od razu myślimy tylko i wyłącznie o schudnięciu i wyrzeczeniach, a tak wcale nie musi być! Dieta ma być świadomym wyborem, bo chcemy być zdrowsi, ale zdrowsi pod każdym względem. Czyli wybierając dietę warto zwrócić uwagę na możliwe przeciwwskazania lub czy należy ją suplementować itp. Jeśli chcemy, aby dieta trwała dłużej warto jest dokładnie się z nią zapoznać i sprawdzić czy do nas pasuje. W ten sposób będzie nam łatwiej realizować jej konkretne zasady. O rodzajach diet leczniczych i innych dietach restrykcyjnych możesz przeczytać także w artykule: http://www.natura-medica.pl/inne.

Jaką dietę wybrać?

Co kilka lat robi się głośno na temat kolejnej diety cud. Więc jak w setce sposobów na odżywianie możemy wybrać konkretnie jedną? Cóż, nie da się tutaj dać jednoznacznej odpowiedzi, ale jedną wskazówkę jaka się sprawdza, to że przestrzegana dieta najczęściej działa. Pomimo, że to bardzo ogólne stwierdzenie trik polega w nim na tym, że nie ważne czy to dieta wegańska, dieta ketogeniczna czy jakakolwiek inna dieta, bo liczy się to, że zwracamy większą uwagę na spożywane posiłki oraz ich wartości odżywcze.

Dieta – przykłady diet restrykcyjnych


Dieta ketogeniczna

Dieta ketogeniczna opiera się na tłuszczach. Brzmi kontrowersyjnie, przecież ilość spożywanych tłuszczy zawsze chcemy ograniczyć. Wyjątkiem są ryby, orzechy i zdrowe oleje, do których spożywania każdy nas zachęca. Dowiedz się jakie oleje warto regularnie spożywać. I dieta ketogeniczna też korzysta z tych produktów, jednak to co jest dla niej szczególne ważne to osiągnięcie stanu ketozy. Jest to moment, w którym organizm pobiera energię z tłuszczy, tych spożytych lub zmagazynowanych w naszym organizmie. Aby umożliwić taki proces potrzebny jest czas, ponieważ nasze ciało musi się przyzwyczaić do nowego źródła energii.

dieta ketogeniczna

Dieta ketogeniczna na początku może wywoływać mdłości, pogarszać samopoczucie czy nawet powodować bezsenność. Gdy organizm przywyknie do nowego modelu odżywiania wszystko powinno wrócić do normy. Nie jest to dieta dla każdego, więc warto jest skonsultować z lekarzem czy dieta ketogeniczna jest odpowiednia dla danej osoby!

Świetne wytłumaczenie całego procesu jest przedstawione w filmie PictureFit!

film PictureFit

Dieta wegańska

To zmiana stylu życia, gdzie osoby decydują się zrezygnować z wszystkich produktów odzwierzęcych. Dieta wegańska jest często wykorzystywana, jako narzędzie do walki z zanieczyszczeniem środowiska. Wywołuje duże kontrowersje, nawet wśród jej zwolenników, którzy mają różne zdanie i definicje dotyczące możliwości korzystania z np. skóry, która ze względów ekologicznych jest lepszym rozwiązaniem, jednak ideologia weganizmu nie jest z tym do końca zgodna.

Dieta wegańska bazuje na produktach roślinnych, które są wykorzystywane bardzo pomysłowo – mleko z ryżu czy sery z orzechów nerkowca! Usuwając z diety mięsa, ryby oraz nabiał warto jest zwrócić uwagę na to czy w pokarmie mamy wystarczająco żelaza i białka – same banany czy inne owoce mogą nie wystarczyć.

dieta wegańska

Jaką dietę wybrać?

Dieta powinna być wybierana rozsądnie, najlepiej jest skontaktować się z lekarzem przed podjęciem decyzji. Często zostaną zlecone badania przed i po zastosowaniu diety, aby sprawdzić czy konkretna dieta rzeczywiście jest dla nas odpowiednia. Zróżnicowanie spożywanych posiłków i wybieranie produktów nieprzetworzonych równie dobrze może wpłynąć na nasze zdrowie, szczególnie gdy mowa o osobach z pewnymi dolegliwościami czy o dzieciach, które muszą najbardziej uważać na to, czy dieta jest dostosowana do ich potrzeb.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *