olej
Odżywianie

Olej trzeba mieć w głowie i nie tylko! 4 oleje, które musisz poznać bliżej

Większość osób słysząc o tłuszczach automatycznie myśli, że są one niezdrowe dla naszego organizmu. Jedynym rodzajem oleju, jaki dalej ma dobrą opinię to oliwa z oliwek. A niepotrzebnie! W Polsce uprawiane są rośliny oleiste, które mają równie prozdrowotne właściwości. Poznaj trzy najważniejsze oleje!

Olej rzepakowy

Olej rzepakowy cieszy się złą sławą, ponieważ zawiera kwas erukowy. Badania prowadzone na tradycyjnej odmianie rzepaku wykazały toksyczne działanie prowadzące do otłuszczania się narządów miąższowych (nerki, serce, wątroba) oraz uszkodzenia serca. Jednak należy podkreślić, że teraz w Polsce sprzedawany jest olej rzepakowy “00”, który jest podwójnie ulepszony, więc zamiast 50% stężenia otrzymuje się olej, gdzie stężenie wynosi mniej niż jeden procent.

rzepak

Jeśli już wyjaśniliśmy sobie tą kwestię, pora opisać czemu olej rzepakowy świetnie działa na nasz organizm.

  • Zawiera dużo więcej kwasów omega – 3 niż oliwa!
    Badania potwierdzają ich pozytywny wpływ na profilaktykę przeciwnowotworową.
  • Olej rzepakowy zawiera sterole roślinne, które są nam potrzebne, ponieważ hamują wchłanianie cholesterolu w jelicie cienkim.

Olej z pestek malin

maliny


Pyszny i zdrowy owoc, a olej z pestek malin to prawdziwy ratunek dla cery i włosów. Czemu jest taki wyjątkowy?

  • Olej z pestek malin potrafi przyspieszyć proces gojenia się skóry. Będzie miał zastosowanie zarówno, gdy cera jest problematyczna czy sucha.
  • Witamina A działa zbawczo na skórę, włosy i paznokcie – a czego nam więcej potrzeba?
  • Dzięki uelastycznianiu skóry, witaminę E stosowanie regularnie oleju z pestek malin możemy spowolnić proces powstawania zmarszczek.

Olej z czarnuszki


O czarnuszce większość z nas słyszała pewnie tylko w połączeniu z podpłomykiem, a nie powinno tak być! Czemu?

  • Jest on przeciwutleniaczem, czyli związki, które usuwają z naszego organizmu wolne rodniki. Antyoksydanty zapobiegają wielu chorobom cywilizacyjnym (miażdżyca, otyłość, cukrzyca itp.)
  • Można go również stosować w walczę z problemami skórnymi, takimi jak trądzik czy łupież.
  • Problemy żołądkowe, takie jak gazy czy wzdęcia mogą być zniwelowane.

Jednak należy uważać, ponieważ czarnuszka nie jest zalecana każdemu. Po pierwsze osoby w ciąży, ponieważ ma on działanie przeciwskurczowe. Olej z czarnuszki może też powodować bóle brzucha, nadciśnienie i podobne dolegliwości. Najlepiej jest skonsultować się z lekarzem przed zaczęciem terapii, tak aby osoba doświadczona mogła zdecydować, jaką dawkę należy przyjmować przy danej dolegliwości.

olej z czarnuszki

Olej z wiesiołka

Olej z wiesiołka działa na wielu polach. Jest kojarzony często z problemami kobiecymi. W jego działaniu rzeczywiście można znaleźć uzasadnienie tego stwierdzenia, ponieważ pozytywnie wpływa na gospodarkę hormonalną kobiet. Olej z wesołka jest stosowany do złagodzenia bólów miesiączkowych czy objawów menopauzy, działa nawilżająco na suchą i podrażnioną cerę. Olej z wiesiołka może być również przydatny dla osób starających się o dzieci. Potomstwa można się spodziewać szybciej, ponieważ olej z wiosełka działa zarówno na kobietę, poprawiając jej ukrwienie, a w przypadku mężczyzn można zauważyć zwiększenie się potencji. Jednak, olej z wiesiołka to jedynie suplement diety, więc jeśli występują problemy zdrowotne należy się skontaktować z lekarzem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *