zioła na nadciśnienie
Zdrowie,  Odżywianie

Pięć ziół, które mogą Ci pomóc walczyć z nadciśnieniem

Nadciśnienie tętnicze możemy już zaliczyć do chorób cywilizacyjnych, czyli takich, które występują globalnie, wraz z postępem technologicznym i rozwojem społeczeństwa. Charakterystyczne są dla krajów wysokorozwiniętych i tych rozwijających się. Samo schorzenie jest na tyle niebezpieczne i nieprzewidywalne, że przez długi czas może nie dawać żadnych widocznych czy odczuwalnych objawów. W przypadku niewielkich odchyleń od norm, pacjenta informuje się zazwyczaj o konieczności zmiany trybu życia i wdrożeniu nowych przyzwyczajeń, natomiast poważne stadium należy już kontrolować farmakologicznie, z pomocą lekarza specjalisty. Czy przy nadciśnieniu warto jednak wspomagać organizm także naturalnie? Zapraszamy do lektury!

Czym jest nadciśnienie?

Nadciśnienie tętnicze to nic innego jak ciśnienie spoczynkowe na poziomie wyższym niż ogólnie ustalone normy. Na ogólną wartość ciśnienia składa się zarówno wartość skurczowa (tzw. ciśnienie górne), jak i rozkurczowa (tzw. ciśnienie dolne). Ogólnie przyjęta zasada mówi o tym, że prawidłowe ciśnienie nie powinno przekraczać 140/90 mm Hg (w tym przypadku ciśnienie skurczowe to 140, a rozkurczowe 90). Zdecydowana większość chorych, oprócz podwyższonego ciśnienia wykazuje również inne dolegliwości temu towarzyszące. Do najbardziej powszechnych należy pulsujący ból głowy oraz zaburzenia widzenia. Bóle głowy przy nadciśnieniu są wyczuwalne zwykle w okolicy potylicy i to najczęściej w godzinach porannych. Ich nasilenie rano spowodowane jest przejściem ze snu, podczas którego ciśnienie obniża się, do rozbudzenia, gdzie jego poziom jest już wyższy. Do innych dolegliwości przy nadciśnieniu możemy również zaliczyć zaburzenia snu, a także tak rzadko powiązane z ciśnieniem bóle w klatce piersiowej oraz nudności. Objawy są też często podobne do łagodnie przebiegającej migreny, jednak nie należy ich lekceważyć. Wysokie ciśnienie jest bowiem szkodliwe dla całego organizmu.

Naturalne wsparcie organizmu przy nadciśnieniu

Świetnym uzupełnieniem zdrowej i zbilansowanej diety przy nadciśnieniu może okazać się wprowadzenie do codziennych nawyków picia różnego rodzaju ziół. Przesadą będzie stwierdzenie, że zioła same w sobie potrafią wyleczyć nadciśnienie, jednak dla wielu osób mogą stanowić naturalne uzupełnienie leczenia farmakologicznego, a także wspomóc organizm w bólach głowy czy poprawić samopoczucie. Po co w takim razie sięgać, skoro półki sklepowe uginają się pod ciężarem wielu rodzajów ziół? Istnieje kilka pozycji, przy których warto zatrzymać się na dłużej.

Jak prawidłowo zadbać o swoje zdrowie, by uniknąć stosowania leków? Przeczytaj artykuł na temat podstawowych zasad zdrowego trybu życia: http://www.natura-medica.pl/recepta-glowna.

Ziele serdecznika

Ziele serdecznika to jedno z ziół, które może pomóc w łagodnym obniżaniu ciśnienia i działać uspokajająco. Dodatkowo może polepszyć jakość życia osobom, które nabawiły się nadciśnienia na tle nerwowym. Swoje działanie zawdzięcza posiadanym w składzie związkom aminowym (leonurynie) i alkidowym (stachrydynie), a także wielu korzystnym dla organizmu składnikom: solom krzemu i potasu, flawonoidom, garbnikom czy glikozydom. Często jest również nieocenionym pomocnikiem w walce ze schorzeniami sercowo-naczyniowymi.

Ziele ruty

Ruta zwyczajna jest bardzo często ozdobą przydomowych ogródków. Oprócz łatwości w uprawie i walorów estetycznych ruta może wykazywać wiele właściwości pozytywnie oddziałujących na układ krwionośny, np. zapobiegnie pękaniu mikronaczynek, poprawa elastyczności tętnic i usprawnianie przepływu krwi. Może okazać się pomocna przy dolegliwościach związanych z układem pokarmowym. Przyjmowanie naparu z ruty może przyczyniać się do obniżania ciśnienia poprzez poprawę elastyczności naczyń krwionośnych oraz rozkurczowe i uspokajające właściwości.

Ziele jemioły

Większości jemioła kojarzy się ze świętami Bożego Narodzenia i ozdabianiem nią wnętrz domów. W czasach starożytnych przypisywano jej nawet magiczne znaczenie i noszono jako talizman, chroniący przed złem. Uznawano ją za lek na większość chorób. Jest w tym przynajmniej ziarno prawdy, bowiem jemioła ma szereg zastosowań wpływających korzystnie na organizm człowieka. Może wykazywać pozytywne oddziaływanie na układ krążenia, ponieważ zawiera flawonoidy, które regulują ciśnienie, obniżając je i rozszerzając naczynia krwionośne. Dzięki tym właściwościom może być wykorzystywana przy łagodzeniu dolegliwości bólowych, także bólu menstruacyjnego.

Liście melisy

Melisa od lat znana jest ze swoich właściwości uspokajających. Zawdzięcza je zawartemu w niej olejkowi eterycznemu, który wyzwala przyjemny aromat. Stosowana jest przede wszystkim przy problemach ze snem i polecana przy stresującym trybie życia. Oprócz tego posiada właściwości wpływające korzystnie na trawienie, dzięki czemu często jest wykorzystywana w celu niwelowania mdłości. Może być stosowana również w kosmetyce, na przykład jako płukanka do włosów. Melisa dzięki swoim właściwościom uspokajającym może skutecznie obniżać wrażliwość układu nerwowego. Napar z jej liści może działać też przeciwbakteryjnie i moczopędnie.

Głóg dwuszyjkowy

Głóg jest najbardziej powszechnym składnikiem leków przeciw schorzeniom serca. Wykorzystywany jest przy tworzeniu preparatów wspomagających kołatające i znerwicowane serce. Jego pozytywne oddziaływanie na wyrównanie ciśnienia polega na przenikaniu flawonoidów do naczyń wieńcowych serca. Powoduje to lepsze dotlenienie mięśnia sercowego poprzez ulepszenie obiegu krwi. Oprócz tego flawonoidy chronią nasze komórki (a konkretniej – ich DNA) przed uszkodzeniami, więc naczynia wieńcowe serca są mniej narażone na powstawanie mikro-zatorów czy blaszki miażdżycowej. Serce dzięki temu ma możliwość pracować bardziej ekonomicznie, nie męcząc się, co może być zbawiennym rozwiązaniem dla osób starszych, narażonych na wszelakie choroby układu nerwowego czy krwionośnego.

Zdrowe nawyki przy nadciśnieniu

Pamiętaj, że do osiągnięcia zadowalających efektów w terapii nadciśnienia warto także zastanowić się nad wprowadzeniem w swoje życie nowych nawyków. Mogą do nich należeć regularne spacery lub rozciąganie, gdyż ćwiczenia te usprawniają przepływ krwi w całym ciele. Dla osób zestresowanych bardzo przydatna będzie medytacja o silnie uspokajających właściwościach.

Oprócz farmakologicznych metod zapobiegania przykrym dolegliwościom przy nadciśnieniu często zalecana jest również zdrowa, zrównoważona i zbilansowana dieta, m.in. zwiększenie ilości błonnika, czyli warzyw i owoców, ograniczenie ilości tłuszczów zwierzęcych, na rzecz takich jak oliwa, olej lniany albo awokado, a także spore ograniczenie soli w diecie. Polecany jest jadłospis zawierający jak najwięcej warzyw i owoców, szczególnie tych bogatych w związki przeciwzapalne, jak np. czerwona cebula, pomidor, cytrusy lub jagody. Oprócz tego warto ograniczyć tłuszcze zwierzęce, nawet jeśli usłyszałeś popularny ostatnio mit, że cholesterol nie jest szkodliwy. Sam w sobie – oczywiście, że nie. Natomiast u osób z przewlekłym stanem zapalnym naczyń krwionośnych może siać spustoszenie, przenikając przez uszkodzone błony wewnętrzne i utleniając się w ściankach naczyń. 

Dieta i zioła nie powinny być stosowane jako zamiennik leków, a mogą być wprowadzone jedynie jako ich uzupełnienie (po konsultacji z lekarzem).

Nie tylko zioła mogą mieć dobroczynny wpływ na Twoje zdrowie. Sprawdź nasz artykuł o czarnuszce i dowiedz się więcej o „złocie faraonów”! http://www.natura-medica.pl/czarnuszka-czarne-zloto-dla-zdrowia-i-urody/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *