składy kosmetyków
Kosmetyki

Składy kosmetyków – jak czytać składy kosmetyków, aby wiedzieć co się kupuje


Lista oznaczona angielskim słowem “ingredients”, kryje w sobie wszystkie składniki, z których regularnie korzystamy. Jak rozumieć tajemnicze łacińskie słowa? Czemu niektóre nazwy są po angielski? Czy szkodliwe substancje w kosmetykach można wyczytać ze składu?

Jak czytać składy kosmetyków?


Po pierwsze, czytając etykietę, dane składniki idą w kolejności malejącej, czyli substancja będąca na pierwszym miejscu jest substancją podstawową – jest jej najwięcej. Jednak, jeśli kilka składników stanowi mniej niż jeden procent w całości, mogą one być układane dowolnie. Po drugie, czemu czasem składy kosmetyków mają angielskie, a czasem łacińskie nazwy? Wynika to z pochodzenia danej substancji, jeśli jest pochodzenia organicznego będzie opatrzona nazwą łacińską, natomiast jeśli jest to związek chemiczny nazwa będzie zapisana po angielsku.

Słoik z podpisany cyfrą, oznacza ile miesięcy po otwarciu można korzystać z produktu. Im krótsza data tym lepiej, bo jeśli daty są długie najczęściej oznacza to, że w kosmetykach znajduje się dużo konserwantów. To samo tyczy się listy składników, im krótsza tym lepsza.

Szkodliwe substancje w kosmetykach


W wielu kosmetykach znajdziemy mnóstwo naturalnych składników z owoców czy innych roślin, takich jak grejpfrut czy aloes. Tutaj zaczyna się jednak również trudna kwestia, ponieważ wszystkie składy kosmetyków zaakceptowane na rynku europejskim zawierają w sobie składniki, które nie mogą być szkodliwe dla organizmu ludzkiego. Jednak na różnych stronach można przeczytać różne dolegliwości wywołane konserwantami, parabenami czy silikonami. Komu można w takiej sytuacji zaufać? Chyba najbezpieczniej swojemu zdrowemu rozsądkowi. O ile śladowe ilości pewnych substancji możemy przeboleć, to jeśli szkodliwe substancja w kosmetykach zajmują większą część składu – poszukaj zamiennika.

Jak czytać składy kosmetyków – na te składniki zwróć uwagę


SLS i SLES

Te substancje myjące i pianotwórcze przyśpieszają proces mycia, ponieważ ułatwiają mieszanie się wody z brudem i tłuszczem. Potrafią być drażniące, dlatego w zależności, o której substancji oraz czasie pozostawienia jej na skórze, kosmetyki będą zawierały inne stężenie. Nie są substancjami toksycznymi, ale nie są też prozdrowotne. Czemu? Częste używanie takich kosmetyków niszczy warstwę lipidową, czyli płaszcz ochrony naszej skóry, która próbuje się bronić wzmożonym wydzielaniem sebum. Więc osoby o skórze tłustej, trądzikowej oraz suchej i wrażliwej powinny unikać SLS – ów i SLES – ów.

mycie rąk

Silikony


Ich działanie pięknie wygładza cerę i jej ubytki. Stosowane w szamponach sprawiają, że fryzura jest gęstsza, włosy się łatwiej rozczesują, a do tego wydają się być grubsze. Tak rzeczywiście jest, ponieważ silikony otulają daną powierzchnię pozostawiając na niej specyficzny film. Krytycy uważają, że właśnie ta warstwa prowadzi do gromadzenia się brud, który zatyka pory i utrudnia oddychanie skórze, czego konsekwencją są wypryski. Zdanie to, jednak nie ma poparcia w pracach naukowych. Jednak jeśli zauważycie, że korzystanie z kosmetyków z silikonami powoduje u was podrażnienie lub problemy z cerą, przetestujcie kosmetyki naturalne i porównajcie efekty!

Konserwanty


Kolejna już kwestia sporna… Konserwanty są potrzebne, aby kosmetyki się nie psuły. Brak środków konserwujących jest możliwa w jednorazowych próbkach, ponieważ nie zdążą się tutaj rozwijać drobnoustroje lub w produktach o wysokim stężeniu alkoholu. W innym wypadku kosmetyk będzie narażony na wytworzenie się pleśni i grzybów! Powszechnie mówi się, że są konserwanty są powodem alergii, jednak substancje, które uczulają są regularnie zamieniane na inne lub zakazywane. W dodatku, wiele nawet naturalnych substancji wywołuje reakcje alergiczne, na przykład orzechy. Dozwolone konserwanty są wymienione w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1223/2009 z dnia 30 listopada 2009 r. dotyczącego produktów kosmetycznych.

Kosmetyki naturalna chwalące się konserwantami pochodzenia naturalnego również mogą wywołać reakcje. Czemu? Produkty syntetyczne specjalnie wytworzone w celu konserwacji nie muszą mieć tak wysokiego stężenia, jak na przykład olejki lub ekstrakty, dzięki czemu prawdopodobieństwo podrażnienia skóry jest niższe.

kosmetyki naturalne, naturalne olejki

Szkodliwe substancje w kosmetykach – jak wybierać kosmetyki?

Najlepszym rozwiązaniem jest czytać składy – wybierać, takie jakie uważamy za odpowiednie dla naszego zdrowia. Oprócz tego, warto zwracać uwagę na certyfikaty jakości i to przez kogo kosmetyk był badany. Znane są także naturalne metody dbania o urodę. W naszym kolejnym artykule możesz poznać 4 domowe sposoby na piękne i zdrowe włosy: http://www.natura-medica.pl/recepta1. Najważniejszym, a zarazem najłatwiejszym zachowaniem jest obserwacja skóry – jeśli widzisz niepokojące objawy przy stosowaniu danego produkty, a może konkretnego składniki, wiesz, że trzeba go zmienić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *