suplementy dla kobiet w ciąży
Zdrowie

Suplementy dla kobiet w ciąży – zwalcz niedobory!

Będąc w ciąży musimy podwójnie, codziennie o siebie dbać – to wpłynie nie tylko na nasze samopoczucie, ale także na rozwój dziecka. Nasz organizm potrzebuje w tym okresie szczególnego wsparcia, a jak pokazują badania, niedobory witamin u ciężarnych są bardzo częstym problemem. Z pomocą przychodzą takie marki jak This is Bio, oferujące między innymi suplementy diety dla kobiet w ciąży. Dowiedz się co suplementować w ciąży i jakie konsekwencje mogą nieść niedobory minerałów w tym okresie Dowiedz się z naszego artykułu!

Suplementy dla kobiet w ciąży – co wybierać?

Nawet gdy lekarz z uśmiechem oznajmia, że ciąża rozwija się prawidłowo, obawy o zdrowie maluszka potrafią spędzać sen z powiek każdej przyszłej mamy. Dobór odpowiednich suplementów pozwoli nam nieco się uspokoić – dzięki nim będziemy pewne, że robimy wszystko co ważne dla prawidłowego rozwoju potomka. Jak dobierać suplementy, skoro na rynku jest tyle różnych opcji, od mieszanek ziół po srebro vitacolloids?

Dobierając suplementy dla kobiet w ciąży powinnyśmy kierować się aktualnymi rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników. Specjaliści wystosowują je na podstawie najnowszych badań – medycyna nie ustaje w szukaniu idealnych rozwiązań dla przyszłych matek.

Aktualnie rekomendowana przez PTGiP suplementacja ciężarnych powinna obejmować 5 mikroelementów: kwas foliowy, żelazo, witaminę D, jod i DHA. To co i w jakich ilościach uzupełniać zalezy od wynikow badan – zawsze najważniejsze są zalecenia ginekologa prowadzącego ciążę. Same suplementy diety dla kobiet w ciąży powinny pochodzić ze sprawdzonych źródeł i być możliwie najbardziej naturalne. 

Kwas foliowy

Folacyna jest niezwykle istotna dla prawidłowego przebiegu ciąży. Ten związek odpowiada za prawidłowe generowanie komórek płodu. Niedobór kwasu foliowego przyczynia się do problemu niskiej masy urodzeniowej, poronień i wykształcania się wad wrodzonych. 

Kiedy suplementować kwas foliowy? Najlepiej rozpocząć suplementację jeszcze w okresie planowania ciąży – suplement z folacyną można łatwo kupić w Internecie: https://zawszenaturalnie.pl/1262-suplementy. Według ustaleń lekarzy, uzupełnianie folacyny na miesiąc przed zajściem w ciążę oraz w pierwszym trymestrze (wtedy kształtuje się mózg i układ nerwowy dziecka) zmniejsza ryzyko powstawania wad wrodzonych nawet o 70%. 

Żelazo

Rolą tego pierwiastka jest transport komórek tlenu do rozwijającego się płodu – niedobór przyczynia się do jego przewlekłego niedotlenienia! Szacuje się, że w społeczeństwach wysoko rozwiniętych nawet 40% kobiet ciężarnych dotyczy problem niedoboru żelaza. Spowodowana nim niedokrwistość może doprowadzić do przedwczesnego porodu i niskiej masy urodzeniowej. 

Witamina D3

Niedobór witaminy D3 jest powszechny! Ten mikroskładnik jest niezwykle ważny – odpowiada za prawidłowe działanie układu nerwowego, odpornościowego, hormonalnego i mięśniowego oraz mineralizację kości. Jej niedostateczna podaż przyczynia się do powstawania u płodu krzywicy i astmy, utrudnia jego wzrost, a u przyszłej mamy zwiększa ryzyko cukrzycy ciążowej. 

Jod

Odpowiednia podaż jodu jest kluczowa dla prawidłowego generowania hormonów tarczycy. Stoją one między innymi za dojrzewaniem układu nerwowego i pokarmowego dziecka. To niezwykle ważny składnik szczególnie w pierwszych 10 tygodniach ciąży – płód nie ma jeszcze własnej tarczycy i bazuje wyłącznie na dawkach hormonów otrzymywanych od matki, a to w pierwszym trymestrze najintensywniej rozwijają się jego narządy i mózg. Niedobór jodu w ciąży zwiększa ryzyko upośledzenia umysłowego, niedosłuchu i głuchoty, ale także wystąpienia nieprawidłowości w układzie kostnym. Utrudnia także samo donoszenie ciąży.

DHA

Badania wykazują, że dieta Polaków pozostawia wiele do życzenia w kwestii kwasów omega-3, do których należy DHA. DHA to inaczej kwas dokozaheksaenowy – substancja odpowiedzialna za prawidłowy rozwój mózgu i budowę narządu wzroku maluszka. Niedobór DHA u ciężarnych prowadzi do przedwczesnych porodów oraz zwiększa ryzyko niskiej masy urodzeniowej.

Wymienione 5 składników to nie wszystkie witaminy i minerały, na jakie należy zwrócić szczególną uwagę w okresie ciąży, a jedynie podstawa! Dobry stan zdrowia matki warunkuje prawidłowy rozwój dziecka – należy zadbać o niego kompleksowo i w każdym aspekcie kierować się zaleceniami lekarza. Na szczęście, ginekolodzy są bardzo troskliwymi medykami – nie pozwalają żadnej pacjentce na wyjście z gabinetu z wątpliwościami co do suplementacji!  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *