Dzienne zapotrzebowanie na witaminę C
Zdrowie

Witamina C – zapotrzebowanie, funkcje i najlepsze źródła

Zaczyna się chłodniejsza część roku. W związku z tym częściej słyszymy o witaminie C, kojarzonej głównie z walką z przeziębieniem. Zanim sięgniesz po suplement z apteki, dowiedz się jakie jest dzienne zapotrzebowanie na witaminę C, za co tak naprawdę odpowiada i z jakich źródeł ją pozyskiwać!

Zapotrzebowanie na witaminę C

To jakie jest nasze zapotrzebowanie na witaminę C zależy od różnych czynników takich jak m. in wiek i ogólny stan zdrowia. Przyjmuje się, że dorośli powinni przyjmować mniej więcej 1 mg witaminy na kilogram masy ciała, zaś dzieci około 2 mg na kilogram. U kobiet w ciąży czy osób narażonych na infekcje podaż powinno się zwiększyć.

Jeśli chodzi o dawki witaminy C, możemy podwyższać je bez poważnych obaw o przedawkowanie. Organizm nie magazynuje tego mikroskładnika – nadmiar jest po prostu wydalany. Zamiast przejmować się potencjalnym nadmiarem, lepiej zapobiegać niedoborowi.

Funkcje witaminy C

Witamina C a przeziębienie – czy witamina przyjmowana podczas choroby naprawdę działa jak lek? Jest to popularny mit, niepotwierdzony wiarygodnymi badaniami naukowymi. Faktem jest jednak, że witamina C wspomaga układ odpornościowy. Dzięki niej zmniejsza się podatność na infekcje, warto więc zastanowić się nad zwiększeniem jej podaży gdy zbliża się okres grypowy. Trzeba pamiętać, że suplementy diety nie przyniosą szybkiego efektu – by odczuć pozytywne rezultaty należy przyjmować je regularnie, w dłuższym okresie czasu. Więcej o suplementacji witaminy C przeczytasz na https://sportodzywki.pl.

Witamina C bierze udział w całym szeregu procesów zachodzących w organizmie. To bardzo silny antyoksydant – związek spowalniający procesy starzenia. Uczestniczy w regeneracji tkanek i produkcji kolagenu – jeżeli zaobserwujemy, że nasze rany goją się wolniej, a jędrność skóry pozostawia nieco do życzenia, winny może być niedobór witaminy C. Ten mikroskładnik wykazuje także działanie przeciwnowotworowe, usprawnia absorbowanie żelaza, wzmacnia zęby i neutralizuje bakterie próchnicowe. Ponadto, trwają badania nad jego potencjałem antynowotworowym.

Źródła witaminy C

Gdzie znajdziemy witaminę C? Witaminy i minerały najlepiej w pierwszej kolejności dostarczać z pożywienia. Jako świetne, codzienne źródła kwasu askorbinowego sprawdzą się znane i lubiane owoce i warzywa – nie bez powodu nazywamy je witaminowymi bombami! Do owoców najbogatszych w witaminę C należy acerola – ta karaibska jagoda może zawierać od 1000 do nawet 4500 mg na 100 gram! Nie trzeba jednak sięgać do egzotycznych źródeł – bogate w kwas askorbinowy są dobrze nam znane czarne porzeczki – 300 mg i dzika róża – do 800 mg. Kilka jagód wystarczy by pokryć dzienne zapotrzebowanie na witaminę C. Co jeszcze się przyda? Z kwasem askorbinowym kojarzymy zwykle cytrynę i pomarańczę – zawierają około 50-60 mg na 100 gram, zostając w tyle za truskawkami (45-90) i kiwi (84 mg).

Jakie warzywa mają dużo witaminy C? Najwięcej znajdziemy jej w natce pietruszki, papryce, brokułach, kalarepie, brukselce, liściach jarmużu i szpinaku. Nieco mniej dostarczy nam kalafior, fasolka szparagowa i młode ziemniaki.

Zawartość witaminy C w warzywach i owocach może się bardzo różnić. Ten mikroelement jest bardzo wrażliwy na światło i podwyższoną temperaturę. To ile witaminy C będzie miał nasz brokuł czy truskawki zależy więc od sposobu ich przechowywania. Nawet jeśli duża część witaminy ulegnie zniszczeniu, nie powinniśmy jednak mieć problemu z wypełnieniem dziennego zapotrzebowania. Aby nie zabrakło nam witaminy C wystarczy po prostu często sięgać po warzywa i owoce – nie może ich zabraknąć w jesienno-zimowej diecie!

Wypełnienie dziennego zapotrzebowania na witaminę C nie jest trudne – z reguły wystarczy codziennie jeść warzywa i owoce. W razie niedoborów z pomocą przychodzą suplementy z witaminą C. Pamiętajmy jednak, że nawet najlepszej jakości preparaty nie zastąpią stosowania się do zasad zdrowego odżywiania – tego rodzaju środki są tylko wsparciem, nigdy podstawą!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *