dekoracje chińskie. 5 żywiołów chińskich
Zdrowie

Pięć żywiołów chińskich – teoria 5 przemian

Tradycyjna medycyna chińska opiera się na wzajemnym oddziaływaniu na siebie 5 żywiołów chińskich: drzewa, ognia, ziemi, metalu i wody. Harmonia i równowaga pomiędzy poszczególnymi żywiołami wpływa na prawidłowe funkcjonowanie całego wszechświata, w tym organizmu człowieka. Jak wygląda medycyna chińska w praktyce? Zobacz, na czym polega zasada pięciu przemian.

Zasada 5 elementów – teoria 5 przemian

Pięć żywiołów chińskich to 5 najważniejszych elementów wszechświata. Połączenia pomiędzy poszczególnymi żywiołami tworzą cykle, w których mogą one się wzajemnie niszczyć lub wspierać. Cały system opiera się na prawidłowym przepływie energii. Zaburzenie jednego elementu, powoduje zaburzenie kolejnego. 

5 przemian – cykl produktywny

  1. Palące się drzewo to ogień
  2. Ogień wytwarza popiół, dając początek ziemi
  3. W ziemi zawiera się metal
  4. Metal daje początek wodzie
  5. Woda karmi kolejne drzewo

Elementy łączą się wzajemnie, tworząc system, który działa jak zamknięte koło. Cykle i przemiany powtarzają się, dzięki czemu energia może swobodnie przepływać, a w całym wszechświecie panuje harmonia i równowaga. 

5 przemian – cykl hamujący

5 żywiołów może również oddziaływać na siebie destrukcyjnie i niszczyć się wzajemnie.

  1. Drzewo rozsadza ziemię
  2. Ziemia pije wodę
  3. Woda gasi ogień
  4. Ogień wytwarza metal
  5. Metal niszczy drzewo
5 żywiołów w medycynie chińskiej, grafika, teoria 5 przemian
Tradycyjna medycyna chińska opiera się na teorii 5 żywiołów i 5 przemian.
Źródło: http://pl-tiens.com/medycyna-chinska.

Zasada pięciu przemian

Medycyna chińska nawiązuje do ciągłych przemian, które zachodzą nie tylko w przyrodzie, ale także w życiu człowieka. Istnienie i funkcjonowanie ludzkiego organizmu także opierają się na zasadzie 5 elementów. 5 przemian ma związek ze zjawiskami emocjonalnymi, duchowymi, materialnymi i energetycznymi.

Pięć żywiołów i pory roku

Zasada pięciu przemian w przyrodzie ma związek z cyklicznymi zmianami pór roku. Wiosna to drzewo, lato jest ogniem, późne lato jest ziemią, jesień metalem a zimę symbolizuje woda. Pory roku zmieniają się, świat, przyroda i nasze życie przechodzą przemiany, a po zimie zawsze ponownie nastaje wiosna. 

Kuchnia 5 przemian

Wiemy już, że przemiany związane są z cyklem zmieniających się czterech pór roku. Co z organizmem człowieka? 5 żywiołów to także poszczególne narządy wewnętrzne. Podczas wiosny, energia przemiany drzewa zasila wątrobę i woreczek żółciowy. Ogień w lecie to serce i jelito cienkie. Przemiana ziemi to śledziona, żołądek i trzustka. Podczas przemiany metalu energia zasila na jesień płuca i jelito grube, a zimą zasilane są nerki oraz pęcherz moczowy.  Jak zadbać o swój organizm za pomocą medycyny chińskiej? Przeczytaj także nasz artykuł o zegarze dobowej aktywności narządów wewnętrzych: http://www.natura-medica.pl/zegar-biologiczny.

Teoria 5 przemian. Talerz z warzywami. Medycyna chińska dieta.
5 żywiołów chińskich, to także 5 różnych smaków. Teoria 5 przemian dotyczy także naszej codziennej diety.

Medycyna chińska – dieta

Każdy z żywiołów symbolizuje także różne smaki.

Drzewo – smak kwaśny

Ogień – smak gorzki

Ziemia – smak słodki

Metal – smak ostry

Woda – smak słony

Dzięki znajomości zasady 5 przemian i wszystkich połączeń pomiędzy żywiołami, porami roku i naszym organizmem, jesteśmy w stanie zauważyć sygnały, które świadczą o zaburzonej równowadze w przepływie energii. Chińska medycyna i wiedza z tej dziedziny pomaga na umiejętnym powrocie do równowagi w zdrowiu fizycznym i psychicznym.

5 żywiołów chińskich i 5 zmysłów

Z żywiołem drewna, a zarazem z wątrobą, połączone są oczy, czyli zmysł wzroku.

Z sercem i ogniem połączony mózg, nasza świadomość i zmysł mowy.

Z ziemią i śledzioną – zmysł smaku.

Żywioł metalu symbolizuje węch i dotyk (nos i skóra).

Natomiast z wodą połączony jest słuch.

5 przemian – typy osobowości

Każdy z 5 żywiołów wiąże się z różnymi emocjami i typami charakteru. Zbyt silne emocje burzą równowagę danego żywiołu, ale także zablokowana energia danego narządu i żywiołu działa na emocje i cechy osobowości człowieka. Poznaj także zasady ajurwedy, dzięki którym dowiesz się jak żyć w zgodzie ze swoją osobowościa: http://www.natura-medica.pl/droga.

Drzewo – złość i gniew

Ogień – radość i ekscytacja

Ziemia – zamartwianie się

Metal – smutek i żal

Woda – strach

Każdą z powyższych emocji przypisuje się według żywiołów do poszczególnych narządów. Jeżeli boli nas wątroba, może to sygnalizować problem ze wzrokiem lub ze złością i gniewem. 

Całe życie człowieka również opiera się na zasadzie 5 przemian. Każdy etap w naszym życiu symbolizuje inny żywioł. Przyroda, życie ludzkie, organizm, emocje, cechy osobowości łączą się ze sobą wzajemnie, tworząc jeden krąg 5 żywiołów. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *