zegar na kolorowym tle. Zegar biologiczny narządów
Zdrowie

Zegar dobowej aktywności narządów według tradycyjnej medycyny chińskiej

Organizm człowieka działa według określonego rytmu biologicznego. W medycynie chińskiej stosuje się zegar biologiczny narządów, według którego każdy narząd ma swoje 2 godziny w czasie całej doby, kiedy osiąga maksimum i minimum swojej wydajności. Znając zegar aktywności narządów, możemy zaplanować aktywności w ciągu dnia, tak aby nic nie zakłócało równowagi naszego organizmu. Zobacz, jak działa chiński zegar narządów

Zegar aktywności narządów wg tradycyjnej medycyny chińskiej

Dlaczego budzimy się w nocy o określonej porze? Może to świadczyć o problemach zdrowotnych. Zegar narządów medycyny chińskiej określa przedziały czasowe w ciągu doby, kiedy to nasze organy działają najlepiej. Zegar narządów pomaga równomiernie rozłożyć siły na dzień i noc, dzięki czemu poprawi się nasze zdrowie i samopoczucie. Warto także zainteresować się zasadą 5 przemian, o których można przeczytać w naszym kolejnym artykule: http://www.natura-medica.pl/zasada-5-elementow.

Chiński zegar narządów, grafika
Zegar biologiczny narządów wewnętrznych określa godziny w ciągu doby, w których szczególnie powinniśmy zadbać o poszczególne organy.
Źródło: https://ktociewyleczy.pl/wiedza/problemy-zdrowotne/choroby-ukladu-nerwowego/bezsennosc/6588-poznaj-rytm-dobowy-organizmu.

Medycyna chińska – godziny pracy narządów

Zegar dobowy narządów pokazuje, w których godzinach powinniśmy uaktywnić poszczególne narządy, a których starać się nie nadwyrężać.

Zegar biologiczny narządów wewnętrznych – dzień

5:00 – 7:00 Jelito grube

Czas wstawać i czas na poranną toaletę. Jest to także dobry moment na lekką gimnastykę, ćwiczenia rozciągające lub bieganie.

7:00 – 9:00 Żołądek

Wcześnie rano swoje maksimum osiąga żołądek. Jest to najlepsza godzina na porządne śniadanie. Im później, tym powinniśmy mniej jeść. Z samego rana, swoje minimum ma natomiast osierdzie, które psychologicznie odpowiada za radość, zabawę i relacje z ludźmi.

9:00 – 11:00 Śledziona i trzustka

Po obfitym śniadaniu czas na przekształcenie spożytych wartości odżywczych w energię. Jest do najbardziej odpowiedni czas na pracę i koncentrację. W tych godzinach możemy zjeść lekkie drugie śniadanie, a także skusić się na coś słodkiego. Godzina 9 rano nie jest jednak dobrym momentem na aktywność fizyczną. Należy odłożyć trening na inną porę dnia.

11:00 – 13:00 Serce

Południe to najgorsza pora na kawę! Mamy najwięcej energii i jesteśmy najbardziej efektywni. Nasze serce pracuje na pełnych obrotach. Jest to także najlepsza pora na rozmowy, spotkania towarzyskie lub biznesowe. Jednak z ważnymi decyzjami powinniśmy poczekać na inny czas. Między 11 a 13 jesteśmy najbardziej efektywni także fizycznie. Natomiast osoby, które mają problemy zdrowotne z sercem, powinny uważać na zbyt duży wysiłek.

13:00 – 15:00 Jelito cienkie

Przyszedł czas na podejmowanie decyzji, a także na obiad. Jelito cienkie wchłania pokarm, a nasza wątroba ma swoje minimum. Dlatego w tych godzinach możemy być senni i zmęczeni, zwłaszcza kiedy jesteśmy po nieprzespanej nocy. 

15:00 – 17:00 Pęcherz moczowy

Nadszedł czas na płyny. Najwięcej wody powinniśmy pić właśnie koło 15-17. Jest to także dobry czas na pracę lub naukę, po krótkiej wcześniejszej drzemce. Zalecane są także spacery, aby dotlenić nasze płuca.

17:00 – 19:00 Nerki

Jest to odpowiedni czas na ćwiczenia i aktywność fizyczną, a także na lekką kolację. 

Nerki w medycynie chińskiej nazywane są “ogniem życia”. Oznacza to, że trzeba dbać o nie jak o ogień. Należy je grzać, a zimne nerki mogą powodować choroby i oznaczają zaburzoną równowagę organizmu. Przeczytaj nasz następny artykuł i dowiedz się, jak ogrzać swoje nerki: http://www.natura-medica.pl/medycyna-chinska/.

19:00 – 21:00 Osierdzie

Osierdzie odpowiada za zabawę i radość. Wieczór to najlepszy czas na spotkania towarzyskie i budowanie relacji. Procesy trawienne są już uśpione, dlatego powinniśmy już być po kolacji.

Śpiący mężczyzna. Zegar medycyny chińskiej
Dobowa aktywność narządów to także odpowiednie godziny snu. Należy zadbać o odpoczynek i komfortowy sen.

Zegar dobowej aktywności narządów – noc

21:00 – 23:00 Potrójny ogrzewacz

Najlepszy czas na odpoczynek i medytację. O 23 powinniśmy już być gotowi do snu.

23:00 – 1:00 Pęcherzyk żółciowy

W tym czasie powinniśmy już spać, aby nasze komórki mogły jak najlepiej się zregenerować. Jest to także czas, kiedy analizujemy i segregujemy informację. Warto z decyzjami poczekać do następnego dnia.

1:00 – 3:00 Wątroba

W środku nocy wątroba dba o oczyszczenie naszego organizmu z toksyn. Jest to także godzina dla minimum jelita cienkiego, dlatego nie wolno podjadać w nocy.

3:00 – 5:00 Płuca

Jest to czas oczyszczania się naszych płuc. Jeżeli nie możemy spać, mogą pomóc nam ćwiczenia oddechowe. Płuca odpowiadają także za smutek i lęk. To także może być przyczyna naszych pobudek. 

Zegar dobowej aktywności narządów pomaga w prowadzeniu zdrowego trybu życia, a problemy ze snem warto połączyć ze  znaczeniem poszczególnych narządów naszego organizmu. Zegar medycyny chińskiej może okazać się także rozwiązaniem na złe samopoczucie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *