zegar na kolorowym tle. Zegar biologiczny narządów
Zdrowie

Zegar dobowej aktywności narządów według tradycyjnej medycyny chińskiej

Organizm człowieka działa według określonego rytmu biologicznego. W medycynie chińskiej stosuje się zegar biologiczny narządów, według którego każdy narząd ma swoje 2 godziny w czasie całej doby, kiedy osiąga maksimum i minimum swojej wydajności. Znając zegar aktywności narządów, możemy zaplanować aktywności w ciągu dnia, tak aby nic nie zakłócało równowagi naszego organizmu. Zobacz, jak działa chiński zegar narządów

Zegar aktywności narządów wg tradycyjnej medycyny chińskiej

Dlaczego budzimy się w nocy o określonej porze? Może to świadczyć o problemach zdrowotnych. Zegar narządów medycyny chińskiej określa przedziały czasowe w ciągu doby, kiedy to nasze organy działają najlepiej. Zegar narządów pomaga równomiernie rozłożyć siły na dzień i noc, dzięki czemu poprawi się nasze zdrowie i samopoczucie. Warto także zainteresować się zasadą 5 przemian, o których można przeczytać w naszym kolejnym artykule: http://www.natura-medica.pl/zasada-5-elementow.

Chiński zegar narządów, grafika
Zegar biologiczny narządów wewnętrznych określa godziny w ciągu doby, w których szczególnie powinniśmy zadbać o poszczególne organy.
Źródło: https://ktociewyleczy.pl/wiedza/problemy-zdrowotne/choroby-ukladu-nerwowego/bezsennosc/6588-poznaj-rytm-dobowy-organizmu.

Medycyna chińska – godziny pracy narządów

Zegar dobowy narządów pokazuje, w których godzinach powinniśmy uaktywnić poszczególne narządy, a których starać się nie nadwyrężać.

Zegar biologiczny narządów wewnętrznych – dzień

5:00 – 7:00 Jelito grube

Czas wstawać i czas na poranną toaletę. Jest to także dobry moment na lekką gimnastykę, ćwiczenia rozciągające lub bieganie.

7:00 – 9:00 Żołądek

Wcześnie rano swoje maksimum osiąga żołądek. Jest to najlepsza godzina na porządne śniadanie. Im później, tym powinniśmy mniej jeść. Z samego rana, swoje minimum ma natomiast osierdzie, które psychologicznie odpowiada za radość, zabawę i relacje z ludźmi.

9:00 – 11:00 Śledziona i trzustka

Po obfitym śniadaniu czas na przekształcenie spożytych wartości odżywczych w energię. Jest do najbardziej odpowiedni czas na pracę i koncentrację. W tych godzinach możemy zjeść lekkie drugie śniadanie, a także skusić się na coś słodkiego. Godzina 9 rano nie jest jednak dobrym momentem na aktywność fizyczną. Należy odłożyć trening na inną porę dnia.

11:00 – 13:00 Serce

Południe to najgorsza pora na kawę! Mamy najwięcej energii i jesteśmy najbardziej efektywni. Nasze serce pracuje na pełnych obrotach. Jest to także najlepsza pora na rozmowy, spotkania towarzyskie lub biznesowe. Jednak z ważnymi decyzjami powinniśmy poczekać na inny czas. Między 11 a 13 jesteśmy najbardziej efektywni także fizycznie. Natomiast osoby, które mają problemy zdrowotne z sercem, powinny uważać na zbyt duży wysiłek.

13:00 – 15:00 Jelito cienkie

Przyszedł czas na podejmowanie decyzji, a także na obiad. Jelito cienkie wchłania pokarm, a nasza wątroba ma swoje minimum. Dlatego w tych godzinach możemy być senni i zmęczeni, zwłaszcza kiedy jesteśmy po nieprzespanej nocy. 

15:00 – 17:00 Pęcherz moczowy

Nadszedł czas na płyny. Najwięcej wody powinniśmy pić właśnie koło 15-17. Jest to także dobry czas na pracę lub naukę, po krótkiej wcześniejszej drzemce. Zalecane są także spacery, aby dotlenić nasze płuca.

17:00 – 19:00 Nerki

Jest to odpowiedni czas na ćwiczenia i aktywność fizyczną, a także na lekką kolację. 

Nerki w medycynie chińskiej nazywane są “ogniem życia”. Oznacza to, że trzeba dbać o nie jak o ogień. Należy je grzać, a zimne nerki mogą powodować choroby i oznaczają zaburzoną równowagę organizmu. Przeczytaj nasz następny artykuł i dowiedz się, jak ogrzać swoje nerki: http://www.natura-medica.pl/medycyna-chinska/.

19:00 – 21:00 Osierdzie

Osierdzie odpowiada za zabawę i radość. Wieczór to najlepszy czas na spotkania towarzyskie i budowanie relacji. Procesy trawienne są już uśpione, dlatego powinniśmy już być po kolacji.

Śpiący mężczyzna. Zegar medycyny chińskiej
Dobowa aktywność narządów to także odpowiednie godziny snu. Należy zadbać o odpoczynek i komfortowy sen.

Zegar dobowej aktywności narządów – noc

21:00 – 23:00 Potrójny ogrzewacz

Najlepszy czas na odpoczynek i medytację. O 23 powinniśmy już być gotowi do snu.

23:00 – 1:00 Pęcherzyk żółciowy

W tym czasie powinniśmy już spać, aby nasze komórki mogły jak najlepiej się zregenerować. Jest to także czas, kiedy analizujemy i segregujemy informację. Warto z decyzjami poczekać do następnego dnia.

1:00 – 3:00 Wątroba

W środku nocy wątroba dba o oczyszczenie naszego organizmu z toksyn. Jest to także godzina dla minimum jelita cienkiego, dlatego nie wolno podjadać w nocy.

3:00 – 5:00 Płuca

Jest to czas oczyszczania się naszych płuc. Jeżeli nie możemy spać, mogą pomóc nam ćwiczenia oddechowe. Płuca odpowiadają także za smutek i lęk. To także może być przyczyna naszych pobudek. 

Zegar dobowej aktywności narządów pomaga w prowadzeniu zdrowego trybu życia, a problemy ze snem warto połączyć ze  znaczeniem poszczególnych narządów naszego organizmu. Zegar medycyny chińskiej może okazać się także rozwiązaniem na złe samopoczucie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *